Apple 400Kb és 800Kb lemezek másolása/készítése

PC-n, vagy belső floppy meghajtóval nem rendelkező Macintosh-on, nem lehet 400Kb-os (1 oldalas) Mac MFS vagy Lisa fájlrendszerű, sem pedig 800Kb-os (2 oldalas) Mac HFS, GSII HFS vagy ProDOS fájlrendszerű floppy-t készíteni (ahogy Amiga 880Kb-ost sem).
1,44MB-os (High Density) Mac HFS lemezeket, minden gond nélkül tudsz PC-n, vagy USB floppy meghajtós Macintosh-on menteni, és visszaírni.
A Macintosh, Lisa, Apple II vagy Apple IIGS, 400 és 800Kb-os image-ek optimális kiírását érdemes 2 lépésben végzni: a forrás image fájlt át kell vinni Mac OS Classic gépre, ott (ha nem eleve abban van), DiskCopy 6.3.3-al konvertálni kell 4.2-es image fájlba (a DiskCopy 6.x.x használatához minimum System 7.0.1 szükséges),



ezt átvinni 1,44-es meghajtóval rendelkező System 6 gépre, Mac HFS lemezen.
A legjobb, ha a 400/800 lemezünket 800Kb-os "black label" (Sony MP-F51W-23) meghajtóval, System 6 vagy régebbi rendszeren tudjuk kiírni, DiskCopy 4.2-vel.




Noha van új, használatlan, 3M DD lemezem is, de úgy tapasztalom, hogy az új High Density (1,44MB-os) lemezekkel jobb az eredmény. Az 1,44-es HD lemezek teljesen kompatibilis lefelé a Double Density meghajtókkal (nem úgy, mint az 5,25 inch-es meghajtóknál, ahol örülsz, ha a HD meghajtód olvassa a DD lemezt).


Ha nem rendelkezel a Disk Copy 4.2-vel, és hasznodra lehet, itt van egy 1,44-es image-en, önkicsomagolósban.



Indítása előtt másold be floppyról, mert nem kérdez, oda csomagol ki, ahonan futtatva lett.
https://gona.mactar.hu/440K_800K/MAC_DT42.IMG
Csak mert ráfért, az SCSI merevlemezekhez 2 hasznos programot is rátettem, az Apple HD SC Setup 7.3.5 patch-elt verzióját, ami sokmindent kezel, a nem patch-elt verzióhoz képest, ami az csak az Apple logóval (firmware-el) rendelkező eszközöket támogatja, de ez a patch-elt sem támogat mindent, ellenben a Lido 7.56 mindent támogat, ami SCSI ID-vel rendelkezik, pl. IOMEGA, SyQuest, Magneto Optical Disk és Floptical (nem véletlenül egy MO disk a Lido ikonja). A visszajelzések alapján SCSI2SD-vel is működik. A Lido minimum követelménye System 6.0.4 (a fejlesztői System 7.5.3-nál későbbi rendszeren nem telsztelték).


Ha erdedeti DD lemezed nem igazán olvasható, nem feltétlenül reménytelen a helyzet. Azt tapasztaltam, hogy a 3,5-ös DD lemezek sokszori formázással feljavítatóak. Megvan eredetiben az Amiga Enhanced (AGA) Reunion játék, sok DD lemezen. Az első lemez kivételével minddel olvasási problémák voltak. Szerencsére ezeket régen lementette valaki.
PC-n, a VGA-Copy/386 formázóval jól látszik, hogy mennyi hibája van, honnan indul az ember. Sokszor leformáztam 720-asnak, és egyre javulni kezd az állapot (az első néhány formázás után érdemes fejet is tisztítani). Addig folytattam a folyamatot, amíg el nem jutottam egy adott lemezzel a 3 hibátlan formázásig. Végül Amiga 500-on visszaírtam X-COPY -val a mentett lemez image-eket, és telepíthető lett a játék.


A korai Apple lemez image fájloknak jó forrása, az Apple által kiadott "Apple Legacy Recovery" CD. Ez a CD, hasonlóan a korai Macintosh CD-khez HFS fájlrendszerű, így a fájlokhoz Mac OS classic-on, férünk hozzá, de BasiliskII és SheepShaver emulátorokkal is felmountolható az iso fájl, így onnan is ki tudunk másolni floppy image fájlokat.



https://archive.org/details/AppleLegacyRecoveryOct1999


Valahol találtam egy magyar 6.0.7-es csomagot. A 4 db 800Kb image mellett, van benne egy "SSW (Hungary) 6.0.7 labels GM" nevű fájl is. Nem vagyok benne annyira otthonos, hogy a "Type: dDoc" és a "Creator: dPro", az mi is akar lenni (ResEdit -tel lehet ilyeneket megnézni):



1991! Figyelemre méltó, hogy mához képest 34 éve mentették az image fájlokat, és a cimkék adatait! Keresgélni kellett neten, megtaláltam: MacDraw Pro (a sima MacDraw nem nyitja meg). Átmentettem a cimkék tartalmát Windows txt-be és png-be is (a StuffIt csomagon kívül, ahhoz nem nyúltam), ezeket egy zip-be csomagoltam:
https://gona.mactar.hu/System_6.0.7_magyar/sys607mg.zip


Gona 2024.december.29